Makaleler

Gerçek Hakkında Sözler

Gerçek Hakkında Sözler
Gerçek Hakkında Sözler

Gerçek el ile tutulup, gözlerimizle görebildiğimiz biçimde tam anlamıyla var olan, varlığı hiçbir kuşku bırakmayan bir durum, bir olay, bir nesne ya da bir niteliktir.

Gerçeklik hepimiz için değişmez bir sarsıcılıktadır. Eğer bir masanın üzerinde bir elma duruyorsa, hiçbirimiz elmanın orada olmadığını iddia edemeyiz. Çünkü gerçeklik apaçık bir şekilde ortadadır. Ama insan gerçeklik algısı kimi zaman yitirebilen bir varlıktır. Özellikle duygusal konularda gerçeklikleri görmezden gelip, farklı yorumlar yaptığımız dönemler olur. Bu sebeptendir ki gerçeklik tartışmaya açıktır gibi bir izlenim doğar. Bu nedenle gerçeklik hakkında pek çok etkileyici söz yazıla gelmiştir.

Çoğumuz gördüğümüz nesnelerin varlığını yani gerçekliğini inkar etmeyiz. Yaşanan belli olayların da gerçekliğini sorgulamayız. Elbette iki kişi arasında yaşanan bir olayı farklı ağızlardan dinlersek yanılabiliriz. Çünkü iki tarafta olayı kendine göre anlatacaktır. Ama ortada var olan gerçeklik sarsılmaz bir durumda kalmaya devam edecektir. Taraflar kendilerini kandırabilirler ama gerçeği değiştirmeleri mümkün değildir.

Duygu dünyamızda da gerçekliği kabul etmediğimiz, daha doğrusu kabul etmek istemediğimiz durumlar olabilir. Diyelim ki birine aşığız ama onun tarafından sevilmiyoruz. Bu platonik aşkı kalbimize gömmek yerine karşımızdaki kişinin davranışlarından farklı manalar çıkarabilir ve kendimizi bize ilgisi olduğu yönünde kandırabiliriz. Ama bu bakışımız, sevdiğimiz tarafından istenmediğimiz gerçeğini değiştirmeyecektir. Ya da yalan söyleyen bir çocuğa sahip olduğumuzu düşünelim. Biz çocuğumuza toz kondurmak istemediğimizden benim çocuğum yalan söylemez gibi bir anlayış geliştirebiliriz. Ama arkadaşlarını kandıran bir çocuğumuz varsa, bir onu yere göğe sığdıramasak bile o bir yalancıdır.

Gerçeğin peşine düşmek önemlidir. Olayları ve kişileri doğru değerlendirmek için mutlaka gerçeği bilmemiz gerekir. Olayın gerçekliği bize doğru ya da yanlış gelebilir. Bu bizim kişisel değerlendirmemizdir. Ama gerçek neyse, değişmez bir biçimde ortadadır. Ve değerlendirme yaparken gerçeklerin neler olduğuna dikkat etmemiz gerekir. Yoksa yanlış bir yola sapar ve kendi karmaşık düşüncelerimiz içerisinde kayboluruz.

Eğer siz de gerçek ve gerçeklik ile ilgili özlü sözler arıyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sayfamıza her gün ilginizi çekecek yeni sözler eklenmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı