Makaleler

İnsan Hakkında Sözler

İnsan Hakkında Sözler
İnsan Hakkında Sözler

İnsan, memelilerden iki eli, iki ayağı bulunan, iki ayak üzerinde dik bir biçimde durabilen, aklı ve düşünme kabiliyeti olan, dille ve sözlerle anlaşabilen, en gelişmiş canlı olarak nitelendirilen yaratıktır.

İnsanın sözlük tanımı budur! Peki insan bu kadar basit bir biçimde açıklanabilecek bir varlık mıdır? Elbette, hayır! İnsan son derece karmaşık bir varlıktır. Kendi içerisinde pek çok çelişkiyi barındırır. Bu çelişkilerin yanı sıra pek çok güzelliği de barındırır. Bu yüzden en zoru bir insanı anlamaktır. Bazen bir insanı anlayabilmek için bir ömür bile yeterli olmayabilir. Üstelik sadece karşımızdaki insanı değil, kimi zaman kendimizi bile çözmemiz son derece zordur. Kendisinin ne hissettiğini tam olarak kavrayamayan ve davranışlarını anlamlandıramayan bir sürü kişi vardır. İnsan kavramı o kadar akıl karıştırıcı, bir taraftan da o kadar cazibelidir ki tarihin başından beri pek çok güzel söz söylenmiştir.

İnsan kimi zaman içinde dünyanın bütün güzelliklerini barındırır. Kimi zaman ise derinlerden gelen bir kötülük vardır. Kıskançlık, şehvet, tembellik de insan içindir; hoşgörü, iyi niyet ve sevgi de. Önemli olan insan olan kişinin neleri seçtiği, hangi yanlarının ağır bastığıdır. Ama insanın derin bir uçurum olduğu da unutulmamalıdır. İşler her zaman neden –sonuç ilişkisiyle basit bir şekilde çözülmez. İnsan davranışlarının temelinde farklı durumlar yatar. Bazen geçmişten bir an tetikler bizleri, bazen de zaten karakterimizde olan bir özelliğimiz aldırır kararları. İyi de kötü de insan içindir!

İnsan kendini en iyi ifade eden canlılardan biridir. İnsana düşünme gücü verilmiştir. Akıl verilmiştir. Ve bu aklı en faydalı biçimde kullanmak da insanın görevleri arasındadır. Hem kendisi için hem de yaşadığı dünya için faydalı olması gerekir. Yoksa insan olmanın gerekliliklerinden biri eksik kalır. Ve bize verilmiş olan akıl da boşa düşer.

İnsan olarak her şeyin bizim için olduğunu bilerek yaşamımıza devam etmeliyiz. İyisiyle kötüsüyle bu yaşamı yaşamalı ve insan olmanın gerekliliklerini ortaya koymalıyız.

Sizde insan ile ilgili vecizler ve özlü sözler merak ediyorsanız, sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı