Makaleler

Yönetici Hakkında Sözler

Yönetici Hakkında Sözler
Yönetici Hakkında Sözler

Yönetici birilerini ya da bir olayı yönetme gücünü ve kabiliyetini elinde bulunduran kimsedir.

Yöneticilik önemli bir kavramdır. Çünkü bir iş kolunun ya da bir olayın başındaki kimsedir. Bu yüzden yöneticinin kendisini diğerlerinden ayıran özellikleri olmalıdır. Eğer herkes gibi sıradan biri olursa yöneticilik yapmak konusunda başarısız olacaktır. İyi bir yönetici olmak istiyorsanız bu konuyla alakalı hayata yön veren sözler okuyabilirsiniz.

İsterseniz küçük grubun yönetici rolünü edinmiş olun, isterseniz çok büyük yüzlerce hatta binlerce çalışanı olan bir yerin yöneticisi olun taşımanız gereken belli başlı özellikleriniz vardır. İlk olarak yapmanız gereken yöneticiyim deyip, burnu büyük davranmamaktır. Çünkü çalışanlarınızla iletişimi keserseniz, aslında geride kalırsınız. Önemli olan her çalışanı dinlemenizdir. Böylece sorun nerede daha kolay görürsünüz. Olayları büyümeden halledebilme şansınız olur. Ayrıca çalışanlarınızla iletişim kurmanız, onların tanımanız ve hangi işlerde başarılı olacaklarını kestireceğiniz anlamına gelir.

Bir ekibin yöneticisi siz olsanız da, bütün işleri tek başınıza hallettiğinizi düşünmeyin. Büyük savaşları sadece kumandanlar kazanmaz. Eğer askerler olmasa kumandan savaşın orta yerinde tek başına kalır. bu yüzden ‘Ben’ değil ‘Biz’ kavramını kullanmayı ve böyle düşünmeyi adet edinin.

Herkese görevlerini verip bir kenara çekilmek iyi bir davranış değildir. Bunun yerine çalışanların motivasyonları yükseltmeniz gerekir. böyle olursa herkes daha verimli çalışır. Çalışanlarınızı sürekli eleştirmek ve rencide etmek yerine onları tebrik edin. Onlara her işi başaracaklarına inandığını gösterin. Ayrıca çalışanlarınız arasında adaleti sağlamanız gerektiğini de unutmayın. Kimseyi kayırmayın ve herkese eşit davranmaya dikkat edin.

En önemlisi de ne oldum ben delisi olmayın. Sizin de her yaptığınızın eleştiriye açık olduğunu unutmayın. Eğer birinden eleştiri alırsanız hemen itiraz etmeyin ya da beni nasıl yargılar diye düşünmeyin. Sizde insansınız ve hata yapabilirsiniz. Bundan daha doğal bir şey yoktur. Önemli olan o hatanın kenarından dönmek ve her şeyi yeni baştan yapmaktır.

Siz de yöneticilik hakkında özlü sözler ve güzel sözler okumak ve bunları iş arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz, her gün güncellenen içeriğe sahip olan sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı