Makaleler

Şeref Hakkında Sözler

Şeref Hakkında Sözler
Şeref Hakkında Sözler

Şeref kişinin kendi varlığına, kendi kişiliğine karşı beslediği saygı, insanı insan yapan iç değer, başkalarının gösterdiği saygının dayanağı olan özlük değer, saygınlık ya da insanın kendi öz varlığını güzelleştirip yüceltme duygusudur.

Şeref kişinim kendi varlığı etrafında dönen gerçekleri insanları yanıltmayacak şekilde düzenlemesi olarak görülebilir. Eğer bir kişi toplum içinde söylediklerine ve yaptıklarına güvenilen bir kişiyse, davranışları ve eylemleri, hatta en yalın haliyle konuştuğunda seçtiği kelimeler ve kendi değerlerinin arkasında durabilmesiyle ölçülür. Bu sayılan özellikler toplumun geleneklerine göreneklerine, genel olarak kabul edilen doğrularına ne kadar yakınsa kişi o kadar şereflidir denilebilir. Şerefle ilgili çok sayıda atasözü vardır.

Şeref sahibi insan kendi doğrularıyla ve toplumun doğru gördükleriyle ters düşmeyen ve bu durumu sürekli koruyabilen kişidir. Bir kişinin şerefli bir iş yaptığını söylersek onun toplum kurallarına uygun güzel bir iş yaptığını söylemiş oluruz.

İnsanlar bazen şerefli bir yolda yürümek uğruna kendilerini feda bile edebilirler. Bu kadar yüksek bir bağlılık duygusu geliştirebilen insanlara hayranlık duymamak elde değildir. Fikirlerini beğenmesek, yaptıkları bizim için doğru sayılamayacak şeyler olsa bile bu insanların inandıkları şeyden dönmediklerini ve en azından kendi şereflerini korudukları söylenebilir.

Toplumların genelinde ülkenin çıkarlarına aykırı davranmamak ve ülke çıkarları gerektiğinde her tür fedakârlığı göze alabilmek şeref kazanma nedeni sayılır. Aynı zamanda kendi ahlak anlayışını çiğnememek adına her tür zorlukla baş etmeye çalışan insanları da şerefli insanlar olarak adlandırırız.

Devlet ülke savunmasında üstün başarılara imza etmiş, görev arkadaşlarının hayatını kurtarmış ya da üstün yararlılık gösteren kişilere şeref madalyası verir. Aynı şekilde şereften yoksun kişilerse toplum tarafından dışlanan, yaptıkları hoş görülmeyen, toplumda infial uyandıran insanlardır. Ancak tüm bu anlatılanlara rağmen şeref bakış açısına göre değişebilen bir olgudur. Bir toplumun şerefli bir savaşçı olarak adlandırdığı bir kişiyi, o kişinin yaptıklarından dolayı acı çekmiş, kayıp vermiş diğer bir toplum aynı şekilde anamayacaktır.

Eğer siz de şeref ile ilgili anlamlı sözler ve ünlülerin sözlerini okumak isterseniz sizde sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı