Makaleler

Öğrenme Hakkında Sözler

Öğrenme Hakkinda Sozler
Öğrenme Hakkında Sözler

Öğrenme belli durumlar, olaylar ve sorunlar karşısında tepki ve davranış geliştirme, gerektiğinde edindiklerini de değiştirip yenilerini elde edebilme yeteneğidir.

Eğer zeka ile ilgili ciddi bir hastalığı yoksa herkes öğrenmeye açıktır. Zaten insanlar doğdukları andan itibaren bir şeyler öğrenirler. Her gün yeni bir şey öğrenen insan gelişir ve geliştirir. Birincisi zaten hayatın işleyişi sebebiyle öğrenmek zorunda olduklarımız vardır. Hatta bazen bunları öğrendiğimizi bile fark etmeden kavrarız. Mesela kaç bebek nasıl konuşmayı öğrenmeye başladığını adım adım hatırlar ki? Sonra belli bir eğitim alarak öğrendiklerimiz vardır. Nasıl konuşmayı öğrendiğimizi bilemeyiz ama okumayı yazmayı nasıl öğrendiğimizi biliriz. En nihayetinde öğrenme oldukça geniş durumları kapsayan bir kavramdır. Bu sebeple hakkında birçok atasözü ve vecizler de söylenmiştir.

Aslında hayatın her gün yeni bir şeyler öğrettiğini idrak edemeyen kişiler yerinde saydıklarını düşünürler. Sanki öğrenme onlar için durmuş gibidir. Oysa yürümeyi öğrenen de, çarpım tablosunu öğrenen de, ünlü bir edebiyatçının şiirini öğrenen de, şanlı bir zaferin tarihini öğrenen de, görgü kurallarını öğrenen de, sevmeyi öğrenen de, yalnızlıkla başa çıkmayı öğrenen de bizizdir. Bu örnekleri istediğimiz kadar genişletebiliriz.

Bazı kişilerde ise doğrudan öğrenmeye merak vardır. Her şeyi sorarlar, bir olay arasındaki neden sonuç ilişkisini merak ederler ve kendilerine verilen cevapları kabullenmeyip illa ki hayatı sorgulamak isterler. Bu tip kişiler her zaman başarıya ulaşır. Başarıya ulaşmanın yanı sıra her zaman dinç kalırlar. Yaşları kaç olursa olsun gözlerinde öğrenmeye ve yaşamaya dair bir pırıltı görebiliriz. Bu kişiler hangi iş kolunda çalışırlarsa her zaman işlerini iyi yaparlar. Çünkü çalıştıkları işten kurtulmak değil, kendi alanlarında en iyisi olmak isterler. Her zaman öğrenirler ve kendilerini geliştirmeye meraklıdırlar ve işleri için emek harcamaktan çekinmezler. Bu merakları sadece işleri ile kısıtlı değildir. Hayatın her alanına karşı merak doludurlar ve öğrenmek isterler. Bu yüzden her gün onlar için yeni bir gündür. Her gün kendilerini geliştirecek ve öğrenecek yeni bir şey bulurlar.

Sizde öğrenme hakkında daha fazla özlü söz okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı