Makaleler

Kitap Hakkında Sözler

Kitap Hakkında Sözler
Kitap Hakkında Sözler

Kitap bir araya getirilmiş, sırttan yapıştırılmış ya da dikilmiş, bir kap ya da cilt içine konulmuş, en az dört formadan oluşmuş basılı nesneye verilen isimdir.

Elbette, kitabın bizim için anlamı bu kadarla sınırlı değildir. Çünkü kitaplar hayatımızı değiştirirler. Yeni bir kitap okumak, hayatınızda hiç ummayacağınız etkilere neden olabilir. İyi bir kitabın yerini hiçbir şey kolay kolay tutamaz.

Ne yazık ki ülkemizde okuma oranı çok yüksek değildir. Özellikle önce televizyon sonra da internetin hayatımıza girmesiyle birlikte okuma oranı giderek düşmüştür. Özellikle gençler kitap okumak yerine, sosyal medyada gezinmeyi tercih ederler. Aslında ne kaçırdıklarını bilmezler. Zaten bir kere kitap okumanın tadına varan biri kolay kolay kitap okumaktan vazgeçemez.

Kitap okumak çoğu kişi için boş zamanları değerlendirme yapılan bir aktivitedir. Aslında bu bakış açısı son derece yanlıştır. Çünkü kitap boş zamanı değerlendirmek için okunmamalı, tam tersine kitap okumak için zaman yaratılmalıdır. Kitap okumanın değeri için pek çok etkileyici söz bulunmaktadır.

Hiç kitap okuma alışkanlığı olmayan biri için bir günde elli sayfa, yüz sayfa okumak zor olacaktır. Ama önemli olan kitap okumaya karar vermektedir. İlk günlerde kişiler kendileri için küçük hedefler koyabilirler. Günde beş sayfa ile başlamak bile yeterlidir. Zaten dört beş gün sonra isteğiniz ve heyecanınız artacak bu sayı günde on sayfaya ister istemez çıkacaktır. Ve günler geçtikçe de katlanarak devam edecektir. Dediğimiz gibi önemli olan niyet etmenizdir. Sonrasında bir de bakmışsınız ki azimli bir kitap kurdu oluvermişsiniz bile.

Kitap okumak sizin düşünme bicimizi, kurduğunuz cümleleri, hayata bakış açınızı değiştirecektir. İyi bir romanla hayal alemine dalabilirsiniz. Veya iyi bir tarih kitabıyla tadından yenmeyecek bilgilere sahip olabilirsiniz. İlgi alanınıza göre kitaplar seçerek okumanın keyfine daha hızlı varabilirsiniz. Zamanla zevkleriniz genişleyecek ve okumasını gözünüzde büyüttüğünüz bir kitaptan bile zevk alır hale geleceksiniz.

Sizde kitaplarla ilgili özlü sözler ya da kısa sözler öğrenmek isterseniz, hemen sayfamıza bakabilirsiniz. Sizler için her gün sitemize birçok yeni söz eklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı