Makaleler

İntikam Hakkında Sözler

İntikam Hakkında Sözler
İntikam Hakkında Sözler

İntikam bir kişiden belirli bir olay ya da netice karşılığında alınmak istenen sonuç, öçtür.

Kişilerin en büyük günahlarından biri intikamdır. Pek çok kişi intikam almanın hırsına ya da tatlığına kapılarak bu duyguyu oldukça üst seviyelerde yaşar. Kendisine kötülük ya da haksızlık yapıldığını veya canının yakıldığını düşünen kişiler intikam  alarak rahatlayacaklarını ya da kendisine yapılanların karşılığını vereceğini düşünür. İntikam o kadar etkili bir duygudur ki hakkında edebiyat tarihinde edilmiş bir sürü etkileyici söz bulunmaktadır.

İntikam en çok kişinin kendisine zarar verir. Çünkü intikam alma hırsıyla gözü dönen kişi olmayacak yollara başvurur. Bu bazen başını derde sokacak bazen de hiç suçu olmayan kişilerin de cezalandırılmasına neden olacaktır. Kişiler intikam duygularını hayata geçirmek için kimi zaman ince planlar yaparlar ve bunu ilmek ilmek işlerler. İntikam soğuk yenen bir yemektir lafı boşuna edilmemiştir. Bazı kişiler ise daha fevri davranmayı tercih ederler. Ve elindeki fırsatları kullanarak bir an önce intikam almak isterler. Gözleri bir şey görmez, hiçbir plan yapmaz ve doğrudan harekete geçerler. İntikam alırken nasıl bir yol izlerseniz izleyin, işin ucu gelip size dokunacaktır.

Fakat bazen kişilerin o kadar canı yanar ki karşılığında ne bedel ödeyeceklerini umursamazlar. Bazen öyle bir haksızlık yaşamışlardır ki intikam almadan hayatlarına devam edemeyeceklerini düşünürler. Kötülüğü kötülükle, haksızlığa haksızlıkla karşılık verme yolunu seçerler. Bazı kişilerin intikamı ise sevdikleri içindir. Sevdiği birinin canı yandığı için gözü hiçbir şey görmez. Sevdiğinin ahını yerde bırakmamak için kollarını sıvar.

Eğer bizde hayatta bizi intikam almaya götüren bir olayla karşı karşıya kalırsak iyice ölçüp biçmeliyiz. Gerçekten değer mi? intikam almak için neleri feda ediyorum? Suçu olmaya insanlara da zarar veriyor muyum? Peki ya intikam aldıktan sonra kendimi nasıl hissedeceğim? Zafer kazanmış gibi mi olacağım, yoksa intikam aldığım insana mı dönüşeceğim. En kötüsü de birinden intikam alırken onun gibi zalim birine dönüşmektir.

Sizde intikam duygusu ile ilgili daha fazla özlü söz okumak istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı