Makaleler

Film Replikleri

Filmde geçen replikler hayatımıza ışık tutarlar. Bizim yaşadığımız şeylere benzer diğer insanların da çeşitli duyguları düşünceleri yaşadıklarına şahit olmuş oluruz. Tıpkı kitaplarda olduğu gibi kendimizi filmlerde bulmaya başlarız.

Film replikleri konusu filmin içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Aşk, yaşam, iş, aile, müzik, evlilik ve aklınıza gelebilecek diğer her şey film repliklerinin konusu olabilir. Konuların bu kadar zengin olması farklı alanlarda kendimizi bulmamızı sağlar.

Film Replikleri
Film Replikleri

Film replikleri çoğu insanın aklına kazınır. Özellikle unutulmaz filmlerde geçen replikler, filmin üzerinden uzun süre geçmesine rağmen insanların akıllarında yer eder. Benzer olaylar ile karşılaşıldığı zaman insanlar film repliklerinden örnek vererek durumlarını anlatmaya çalışırlar.

Sevdikleriniz için Aşk Filmlerindeki Film Repliklerini Kullanabilirsiniz

İnsanlar seven, sevilen sosyal canlılar olarak bilinirler. Sevdiklerimizi göstermemiz gerekir. Bunu yaparak hem daha sağlıklı hem daha mutlu bireyler haline geliriz. Sevdiğimizi göstermenin en güzel yollarından bir tanesi de film replikleri aşk hakkında olanları kullanmaktır.

Eğer sevdiğiniz kişinin çok sevdiği bir film varsa, bu filmde alıntı yapılacak bir replik onun çok hoşuna gidecektir. Kendi sevdiğiniz bir filmden de örnek verebilirsiniz, hiç fark etmez. Sevdiğiniz kişi sizi uzun bir süre bu replik ile hatırlayacaktır.

Yapılan çalışmalara göre sevdiğini çeşitli yollardan ifade eden insanların daha mutlu oldukları ortaya çıkmıştır. Çünkü sevdiğini söylemek vücutta çeşitli kimyasalların salgılanmasına yardımcı oluyor. İnsanlarda ortaya çkan kaygı bozuklukları, depresyon ve stres gibi günümüzün ciddi psikolojik hastalıkları sevgi ile iyileşiyor.

Filmler Kendimizi Anlamamıza Yardımcı Olur

Filmler insanların hayat tecrübelerinden, düşüncelerinden ve duygularından oluşur. Bir film karesinde bütün bunları bulabilirsiniz. Bu unsurlar kendinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Zaten filmlerin seviliyor olmalarının en önemli sebeplerinden bir tanesi de budur.

Özellikle Türk filmlerinde Türk toplumuna ait bir çok unsuru bir arada bulabiliriz. Aile yaşantısı, Türk mutfağı, misafir ağırlamak ve buna benzer sayısız konu ele alınır. Ele alınan yüz binlerce film replikleri türk filmlerinin hafızamıza kazınmasını sağlar.

Her ne kadar Türk filmlerinde kendimizi bulmamız daha kolay olsa da, yabancı filmler için de aynı şey söylenebilir. Sonuç olarak hepimiz insanız ve günün sonunda hepimiz benzer duyguları yaşıyor benzer düşünceleri düşünüyor ve benzer problemleri çözmek için uğraşıyorsunuz.

Güzel Söz Söylemek için İlhamınızı Yabancı Film Repliklerinden Alabilirsiniz

Yabancı Film replikleri güzel sözler ile doludur. Bu durum her zaman böyle değildir elbette. Filmin içeriğinin ne olduğu önemlidir. Savaş filminde ya da belgesel türü bir filmde güzel sözler bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer film repliklerinden güzel sözler bulmak isterseniz, merceğinizi romantik filmlere ve aşk filmlerine yöneltmeniz yerinde olacaktır.

En bilinen aşk filmlerinden La La Land, Evim Sensin, PS: I Love You gibi filmlerden ilham almaktan çekinmeyin. Karşınızdaki insan siz film repliği kullandığınız zaman ne kadar kültürlü bir insan olduğunuzu düşünecektir.

Dizi replikleri de tıpkı film replikleri gibi aynı işe yarayabilir. Sevilen diziler arasından Big Bang Theory, How I Met Your Motheri GOT gibi diziler akıllarda uzun süre kalır. Dizilerin bitmiş olmasının üzerinden uzun sene geçmesine rağmen bile hala akıllarda kalmalarını sağlar. Bu durum bir kere daha bize dizilerin ne kadar güçlü olduklarını anlamamıza yardımcı olur.

Film Replikleri ile Kendinizi Daha İyi Anlatabilirsiniz

Film replikleri kullanmak anlatımınızın daha güçlü olmasına yardımcı olabilir. Nasıl ki anlatımda abartı gibi sanatlar varsa aslında film repliği kullanmak da bir sanattır. Tıpkı sözünüzün içinde atasözü geçiyormuş gibi film repliklerini geçirebilirsiniz.

Espiri yapmak istediğinizi farz edelim. Dünyanın en çok izlenen komedi film türünden bir tanesinde yapılmış bir espri kullanılabilir. Espri büyük ihtimalle zaten karşınızdaki insan tarafından biliniyordur. Bu espriyi yaptığınız zaman karşınızdaki insanla ortak bir payda da buluşmuş olacaksınız.

Başınıza gelen kötü bir olayı anlatmak için de aynı yönteme başvurabilirsiniz. Film repliklerinden ve filmdeki olaylardan örnek vererek kendinizi çok iyi anlayabilirsiniz. Şu karakterin başında şu geçmişti benim de başıma buna benzer bir olay geçti demek karşınızdaki insanın sizi daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Film Replikleri Sayesinde İngilizcenizi Geliştirebileceğinizi Biliyor muydunuz?

İngilizce öğrenmek istediğini söyleyen kişilere verilen ilk tavsiyelerden bir tanesi daha çok İngilizce film ve dizi izlemesidir. Çünkü gerçek konuşulan dil film ve dizilerdedir. Burada film replikleri İngilizce olmalıdır yani elbette dublajlı film izleyerek İngilizcemizin gelişmesi mümkün değildir.

İngilizce kitaplarında ya da diğer eğitim materyallerinde kullanılan İngilizce sıkıcı olabilir. Fakat film replikleri yabancı olduğu zaman kendinizi derste hissetmezsiniz. Dolayısı ile sıkılmazsınız. Hem eğlenirsiniz hem de İngilizce öğrenmeye devam edersiniz. Bundan keyifli ne olabilir?

Eğitim materyallerinde öğrenmek zor iken film ya da dizi izleyerek dil öğrenmek zor gelmez. Bir yandan dil öğrenirken diğer yandan kültürünüzün gelişmesini sağlarsınız. Aynı anda tek bir bilgi almak yerine çok çeşitli bilgi alırsınız. Buna bilgi zenginliği adı verilmektedir.

Film İzleyen Kişilerin Stres Seviyeleri Daha Düşük Oluyor

Film izlemenin stres seviyesini düşürücü etkisi olduğu keşif edilmiştir. Yapılan çalışmada bir grup insan 2 ay süre ile hiç film izlemezken, diğer gruptaki insanlar haftada en az 2 kere film izliyorlar. Film izleyen kişiler dney sonrasında kendilerini daha mutlu hissettiklerini ve daha az stresli oldukları söylemişlerdir.

Unutulmaz filmler izleyerek siz de stres seviyenizin düşmesine katkı sağlayabilirsiniz. Unutulmaz filmler genellikle en iyi filmler olduğu için bu filmlerden başlamak daha mantıklı olur. İlerleyen zamanlarda kendi zevkinize özel filmler izlemeye başlayabilirsiniz.

Özellikle komedi türü filmlerinde kişiler film sonrasında kendilerini mutlu ve enerjik hissederler. Eğer filmin etkisinde uzun süre kalırsanız bu etki sizinle beraber yaşamınıza yayılır. Unutmayın ki gülmek en iyi anti depresandır.

Korku Filmleri Psikolojinizin Bozulmasına Neden Oluyor Olabilir

Komedi, aşk, bilim kurgu, macera, savaş ve daha yüzlerce farkı film türü vardır. Nasıl ki komedi filmleri bizi güldürüyor ve psikolojimize olumlu anlamda katkı sağlıyorsa, tam tersi de mümkün olabilir. Yani izlenen korku filmleri hiçbir neden olmaksızın korku duygumuzun açık kalmasına neden olabilir.

Film replikleri sözleri içinde bile bu korku öğeleri yer alır. Bu nedenle uzmanlar özellikle belli yaşın altında olan çocukların korku filmi izlememeleri gerektiğini söylemişlerdir. Yaşı küçük olan çocuklar korku filmlerinden diğer insanlarla kıyaslandığı zaman daha çok etkilenirler.

Eğer psikolojimi korumak istiyorum derseniz gerilim ve korku filmi türü gibi insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkileri olan filmler izlemek yerine daha olumlu filmler izleyebilirsiniz. Özellikle komedi ve romantik filmler insanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Yaşı küçük olan çocukların bu tarz filmlerden uzak tutulması onların ileriki yaşları için çok önemlidir. Film izlendikten bir gün sonra hemen psikolojik belirtiler ortaya çıkmayabilir. Film replikleri çocukların aklına kazınarak yaşamlarının büyük bir kısmında benzer duygular ile yaşamalarına neden olabilir. Ebeveyn olarak görevimiz onların psikolojik sağlığını her şeyden önde tutmak olmalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı