Makaleler

Taziye Mesajları

Taziye Mesajları
Taziye Mesajları

Taziye için gönderilen mesajlar, gönderdiğiniz kişiye fiziken onun yanında bulunamasanız bile duygusal olarak yanında olduğunuzu göstermenin bir yoludur. Ölüm, dünya üzerinde insanın başına gelebilecek en bilinemeyen durumdur. Bir yakınını kaybeden sevdiklerinizin sizin desteğinize ihtiyacı vardır.

Taziye mesajları, alan kişi için yaşadığı acı kaybın ardından toparlayabilmesi ve güçlü kalabilmesi yönünden oldukça değerlidir. Yakınını kaybeden kişi bu dünyaya yeniden tutunabilmek için gücünü toplayabilme ihtiyacı hisseder ve bu süreçte sevdiklerinin desteğini hissetmek, onun bu süreci daha az yara ile atlatabilmesini sağlar.

Kısa Ve Öz Taziye Mesajları

İnsan en üzüldüğü, en acı çektiği anlarda bazen telefona bakacak gücü bile kendisinde bulamayabilir. Bu yüzden kısa ve öz taziye mesajları, kurulan uzun uzun cümlelerden çok daha tercih edilebilir bir seçenektir. Mutsuz bir insan için söylenen kelimelerden ziyade, düşünüldüğünü bilmek çok daha kıymetlidir.

Eğer bir yakınınızın sevdiği bir insanın ölümüne şahit olduğu anlarda yanında olamıyor iseniz, ona göndereceğiniz bir mesaj sevginizi ve üzüntünüzü hissetmesi bakımından önemli hale gelecektir. Bu yüzden küçük gibi görülen bu tarz ayrıntılara özen göstermek gereklidir.

Ayetli Taziye Mesajları

Bir Müslüman için ölüm bir son değildir, tam tersi bir başlangıçtır. Yine de geride kalanlar kaybettikleri sevdiklerinin özlemini çeker ve bu yüzden yas tutarlar. Bu yas döneminde yakınlarının desteği ile hayata yeniden adapte olmaya çabalarlar. Taziye mesajları da bu desteğin hissedilmesini sağlayan bir araçtır.

Ayetli taziye mesajları, ölen kişinin ardından sizin de ne denli üzüldüğünüzü ve onun için dua ettiğinizi gösterir niteliktedir. Bir ölümün ardından insanın elinde dua etmek dışında hiçbir şey kalmaz, ölüm her ne kadar bir son olmasa da geride kalanların dualarını esirgememesi gerekir. Bu yüzden ölmüşlerin ruhuna okunan her dua, onların ebedi hayatlarında huzur bulmaları için bir çeşit dilektir. Taze bir ölüm acısının en güçlü ilacı, duaların da desteği ile kaybettiği insanın huzurlu olduğunu bilmektir.

Taziye Mesajlarına Cevaplar

En acı gününüzde taziyelerini size ileten kişilere edeceğiniz küçük bir teşekkür bile, onların desteklerinin size iyi geldiğini anlamaları için önemlidir. Taziye mesajlarına cevaplar yazacak gücü ilk aşamada kendinizde bulamasanız dahi, acının biraz olsun azaldığı bir anda yazacağınız cevaplar size de iyi gelecektir.

Ölen ile artık diyalog kurmak mümkün değildir, fakat yaşayan her insanın diğer insanlarla edeceği küçük sohbetlere ve birbirlerinin yanında olduklarını bilmeye ihtiyacı vardır. İnsan, sosyal bir varlıktır ve hayatını yalnız sürdürmek istemez. Bu yüzden acı kaybınızın ardından edeceğiniz teşekkürler, size de çevrenize de hayatın devam ettiğini ve devam etmek zorunda olduğunu gösterir.

Taziye Anma Mesajları

Sevdiklerinizin, yakınlarınızın ölüm ile tanıştığı anlarda onların yanında olmanız oldukça kıymetlidir. Bir ölüm anında hayatı devam edilebilir kılan şey, yaşayanların desteğidir. Fakat ne yazık ki bir ölümün acısı sadece birkaç gün ile geçmez; bazen bir şarkının sözü, bazen gözünüze takılan bir fotoğraf kaybettiğiniz sevdiklerinizi aklınıza düşürür.

Her insanın bir gün tadacağı ölüm, geride kalanlar için kalan ömrü boyunca taşıyacağı bir yüktür. Bu yüzden sadece ölümün gerçekleştiği dönemde değil, her hatırlandığında ve her yıldönümünde aynı acı tazeymişçesine yeniden hissedilir. Bu yüzden insanın bu acıyı yeniden hissettiği yıldönümlerinde yakınlarından alacağı taziye anma mesajları, oldukça kıymetlidir. Bir acıyı hatırlarken aynı zamanda yalnız olmadığını ve onu seven insanların varlığını yeniden hatırlayarak hayatını sürdürmesi gerektiğini fark eder, çünkü doğan her canlı ölümü tek başına tadacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı