Makaleler

İyilik Hakkında Sözler

İyilik Hakkında Sözler
İyilik Hakkında Sözler

İyilik, hiçbir karşılık beklemeden gönülden yapılan yardım demektir.

İyilik kavramına pek çoğumuzun yüreği açıktır. Hepimiz iyilik yapmak ve birileri tarafından iyilik görmek isteriz. Fakat iyilik yapmak için her zaman elimizden geleni yapar mıyız? İyilikle ilgili pek çok atasözü bulunmaktadır. Aslında iyilik iki aşamalıdır. Birincisi birine iyilik yapacak bir kalp açıklığına sahip olmak, ikincisi de yaptığımız iyiliği böbürlenmeden yapmaktır.

İyilik yapmayı bir üstünlük olarak gören kişi, aslında o iyiliği gönülden yapmamış demektir. Çünkü birilerine iyilik yaparak onların üstünde hakimiyet kuramayız. Ya da birine iyilik yaptık diye, karşımızdakinin bize borçlu olduğunu düşünemeyiz. Zaten böyle düşünüyorsak iyilik yapmış sayılmayız ve bu düşüncelerimizi eninde sonunda karşı taraf belli eder ve aslında çiğ bir davranış göstermiş oluruz.

İyilik yapmak gönlümüzden gelmelidir. Diyelim ki ihtiyacı olan birine maddi bir yardımda bulunuyoruz. Eğer durum böyleyse sağ elimizin verdiğini sol elimizden bile saklamak gerekir. İyilik yapmak, kişiye özeldir. Bu durum iyilik yapan ve iyilik bulan arasında kalmalıdır.

Ayrıca iyilik yaparken karşı tarafında duygu durumunu düşünmemiz gerekir. Karşımızdaki kişiyi gücendirmeden iyilik yapmamız gerekir. Yaptığımız iyiliği ona bir lütuf gibi sunarsak, karşımızdaki kişinin fazlasıyla incinmesine neden oluruz. İyilik yapacağız derken, sadece kötülüğümüz dokunmuş olur.

Bizde eğer yardıma ihtiyaç duyduğumuz bir durumdaysak, kendimizi kontrol etmemiz gerekir. Diyelim ki, paraya ihtiyacımız var ve etrafımızda maddi durumu iyi bir tanıdığımız var. Bu kişi bize ne kadar yakın olursa olsun, bize yardım etmek zorunda değildir. Yardım hiçbir zaman bir zorunluluk olamaz. Eğer karşımızdaki kişinin gönlünden geliyorsa zaten bizi dinleyecek ve yardımımıza koşacaktır. Eğer bunun aksini yapıyorsa da onun hakkında kötü düşünmemeliyiz.

Ayrıca iyilik yapmanın sadece maddiyata dayanmadığını da unutmayalım. Bazen zorda olan birinin derdini dinlemek bile ona çok büyük bir iyilik yapmamız anlamına gelebilir. Bir hastaya bakmak, yaşlı birine yardım etmek, bir çocuğu sevindirmek önemlidir.

Siz de iyilik ve iyilik yapmak hakkında özlü sözler arıyorsanız, hemen sayfamızı ziyaret edebilir ve konu hakkında sözler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı