Makaleler

Liderlik Hakkında Sözler

Liderlik Hakkında Sözler
Liderlik Hakkında Sözler

Liderlik belirli bir grubu ya da belirli bir topluluğu yönetmek, yol göstermek ya da rehberlik etmek ve bu iş yapılırken gösterilen çabaların hepsidir.

Liderlik dünyanın en çok talep gören alanlarından biridir. Ancak bu aynı zamanda tepkisel bir davranıştır. Herkes kendisinin liderden daha iyi yönetebileceğini hayatında bir kere de olsa düşünmüştür. Lider yapması gereken işin güçlüğünün yanı sıra insanların bu tip duygularını da göğüslemesini bilmeli ve kendini yine de yönettiği topluluktan öne koymamalıdır. Ancak bu pratikte çokta mümkün olmayan bir şeydir. Liderlik ile ilgili etkileyici sözlerin sayısı oldukça çoktur.

Liderlik genelde doygunluk seviyesine geldiğinde yönetmek artık lider için bilinen bir durum olmuştur, en azından genelde böyle düşünülür. Ancak hayat hareket ilkesine dayanır, devamlı bir değişim vardır. Liderlik edilen grup ne kadar büyük ve ne kadar karmaşık bir yapıya sahipse onu daha önceden denenmiş ve bilindik yöntemlerle ile yönetmek oldukça zor olacaktır.

Değişimlere uyum sağlayamayan bir lider kendisiyle beraber yönetimi altında olan kişilerin de kuyusunu kazar. Bu kuyunun derinliği genelde görünen gerçeklerden ne kadar uzaklaşılırsa o kadar derin olacaktır. Bu duruma bilinçsiz bir sürükleniş olarak bakabiliriz. Çünkü bilinç bastırılmıştır. Yönetilenlerin sesi nadir olarak çıkar ve çıktığında da daha da nadir olarak değerlendirilir.

Ancak asıl liderlik yönetilen grubun tüm ihtiyaçlarını gözeterek yine de çevresindeki gruplara azami zarar vererek gerçekleştirilir. Çünkü çevreye verilen her türlü zarar kısa bir zaman zarfında karşılığını bulacaktır. Gerçek liderler bu gerçeğin farkında olduklarından, kendilerinin ve yönettikleri toplulukların haklarını korurken diğer grupların haklarını çiğnememeyi kendilerine görev edinirler. Ancak bunun gerçekleşmesi ideal koşullar meydana geldiğinde olabilir.

Topluluklar kendi içlerinde parçalanmış olduklarında bu durumu düzeltmek liderin görevidir. İnsanları ortak paydada toplayacak, bireysel çabalarını destekleyecek, topluluğa  maksimum yararı ve minimum zararı getirebilecek seçenekleri değerlendirecek ve sonuçta sadece kendi yönettiği grubu değil tüm evreni düşünebilecek kadar geniş bir bakış açısıyla en doğru kararı verecektir.

Siz de liderlikle ilgili kısa sözler ve atasözleri okumak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı