Makaleler

Eğitim Hakkında Sözler

Eğitim Hakkında Sözler
Eğitim Hakkında Sözler

Eğitim, belli bir bilim dalında, belirli bir konuda bilgi ve yetenek kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işidir. Genç kuşakların toplum hayatında yerlerini almaları için ihtiyaç duydukları bilgi, beceri ve ilkeleri edinmeleri için aldıkları yardımdır.

Hiç kuşku yok ki hepimiz eğitimin gerekliliğine inanırız. Ve eğitim dediğimizde sadece dört duvarın içerisini düşünmeyiz. Eğitim aslında doğduğumuz andan itibaren başlar. Bebek dünyaya gelir ve eğitim almaya başlar. Bu eğitim elbette önce aile tarafından verilir. Çocuk zamanla hem nasıl davranacağını, neyin neye yarayacağını öğrenir ve etrafındaki nesnelerin neler olduğu anlar. İlk eğitimde anne ve babanın rolü büyüktür. Bu nedenle anne baba mutlaka çocuk gelişimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Eğer bu konuda kendilerini eksik görüyorlarsa mutlaka konuyla ilgili yayınları okumalılar ve filmler izlemelidirler. Eğer baştan verilen sağlam olmazsa, çocuğunuzun temeli de çürük olacaktır. Eğitimin önemi hakkında hayata yön veren pek çok deyiş karşımıza çıkmaktadır.

Ailenin vereceği eğitim aslında hayat boyu devam eder. Fakat çocuklar belli bir yaşa gelince okul eğitimi de başlar. Burada öğretmenler devreye girer. Çocukların iyi bir eğitim alması ve parlak bir geleceğe sahip olması başarılı ve aydın fikirli öğretmenlere ihtiyaç vardır. Eğer öğretmen gerekli ilgi ve alakayı öğrencilerine göstermezse çocuklar okuldan soğur. Bu durum da kişinin eğitime vurulmuş ağır bir darbe olur.

Eğitimin önemini kavrayan aileler ufak yaştan itibaren çocuklarıyla ilgilenmeyi eksik etmezler. Evlatlarını bilgiye, doğruya yönlendirir ve çocuklarını kabiliyetlerine uygun alanlara teşvik ederler. Böylece hem mutlu hem de başarılı bireyler yetiştirmiş olurlar.

Tabi eğitim sadece okulla bitmez. Daha da önemlisi belli bir yaşta da bitmez. Elli yaşına gelmiş birinin de hala öğreneceği, hala keşfedeceği bir şeyler vardır. İnsan hangi yaşta olursa olsun öğrenmekten vazgeçmemelidir. Bilgi her yaşta ve herkes için kıymetlidir. Eğitim, ölene kadar akmaya devam edecek bir ırmaktır.

Sizde eğitimin önemi hakkında güzel sözler ve vecizler öğrenmek istiyorsanız sayfamızı ziyaret ediniz. Her gün birbirinden farklı özlü söz ile karşınızda olmaya devam ediyoruz.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı