Makaleler

Düşünce Hakkında Sözler

Düşünce Hakkında Sözler
Düşünce Hakkında Sözler

Düşünce, düşünme sonucu ulaşılan, düşünmenin ürünü olarak ortaya çıkan sonuç

Düşünce sözcüğü oldukça geniş bir kavramdır. Düşünce deyince hemen hemen hepimiz sözlük anlamının benzeri olan birtakım sözler geveleyebiliriz. Fakat birine ‘Senin düşüncen nedir?’ diye sorduğumuzda işler değişir. İşte o zaman her kafadan bir ses çıkacaktır. Aslında iyi ki de çıkacaktır. Düşünce herkesten herkese göre o kadar değişiklik gösterir ki insanlık tarihinde düşünce üzerine pek çok etkileyici söz söylenmiştir.

Herkes düşünür. Ve herkesin bir konu ya da olay hakkında bir fikri vardır. Eğer benim düşüncem en doğru düşüncedir derseniz ve karşınızdaki kişilerin ne düşündüğünü önemsemezseniz işte o zaman ortada büyük bir sorun var demektir. Çünkü herkesin düşüncesine saygılı olmak zorundayız! Herkesin karşımızda düşüncelerini özgür bir biçimde ifade etmesine izin vermeliyiz. Farklı bir düşüncenin önümüze konması ya da onu tartışıyor olmak illa ki bu fikri kabul ettiğimiz anlamına gelmez. İşin güzel tarafı ise farklılıkları konuşabilmek, tartışabilmek ve farklılıklara rağmen birbirimizi sevmektir. Eğer kaba ve zorba davranırsanız pek çok kişinin eleştirilerine maruz kalırsınız. Ve bu eleştiriler haklı olur. Buna rağmen sizin yanınızda kalanlar varsa bunlar ya sizden çıkarı olan kişilerdir ya da zorbalığınızdan korkan kişilerdir. Ama unutmayın birini korkutarak yanınızda kalmasını sağlamak uzun sürmeyecektir. Eninde sonunda sizin yanınızda yer almaktan vazgeçecektir.

Eğer başkalarının düşüncelerine saygılı davranmazsanız, haksız çıkarsınız. Bir olay hakkında arkadaş grubunuzla tartıştığınızı düşünün. Belki de en doğru fikir sizden çıkıyor. Ama bir arkadaşınızın düşüncelerini dinlemeye bile tahammül edemiyorsunuz. Ortam gerilecektir ve sizin davranış biçiminiz sizi haksız konuma getirecektir. Artık ne düşündüğünüzün önemi kalmadı! böylece ne kendinize, ne etrafınızdakilere ne de tartıştığınız konuya bir katkınız oldu.

Düşünceler önemlidir. Düşünceler kadar önemli olan bir diğer konu ise başkalarının da sizden farklı düşünceleri olabileceğini kabul etmek ve bu durumu olgunlukla karşılamaktır.

Sizde düşünce hakkında etkileyici sözler öğrenmek istiyorsanız, sayfamıza davetlisiniz. Her gün yenilenen içeriği sayesinde düşünce ile ilgili birbirinden farklı pek çok özlü söze ulaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı