Özlü SözlerYazarlara Göre Sözler

Farabi Sözleri

Farabi - Kısa Biyografi

870 – 950 yılları arasında yaşayan düşünür, gökbilimci, mantıkçı, müzisyendir ve bilim adamı. İslam felsefesine zihinciliği getirmekle kalmamış, bu felsefenin ilk kez kapılarını açan da kendisi olmuştur. O, metafiziğe mantık yoluyla ulaşmış, İslam diniyle felsefe arasında sıkı bir ilişki kurmuştur. Türk İslam düşünürü İslam disiplini içinde yetişmiş Türk düşünürlerinin en büyüğüdür. Aristoteles mantığına dayanan usçu bir metafizik oluşturmuştur. Amacı, Aristotelesi, biraz da Plotinosun yardımıyla, İslam diniyle uzlaştırmaktı… Bununla da yetinmemiş, İslam dinini de bilimle uzlaştırmaya çalışmıştır.

Farabi Sözleri :

Devlet, en üstün hayır, en yüksek kemal, en yüksek saadete kendisi ile ulaşılan ve kendi kendine yeten bir birliktir.

Farabi Sözleri

Erdemlerin en büyüğü, bilimdir.

Farabi Sözleri

Evvelâ doğruyu bilmek gerektir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama evvelâ yanlış bilinirse doğru bilinir.

İnsan hiçbir şeyin gerçeğini idrak edemez, çünkü onun bilgisinin başlangıcı duygulardır. Akıl aracılığıyla, ancak benzeyenleri ve ayrılanları seçebilir.

Kendileri için asıl kanun konulamayan şeyler, daima değişir ve kısa sürelidirler. Kendileri için kanun konulabilen diğer şeylerse, değişmeleri uzun zaman alanlardır.

Yalancı bilge, kalp akçe gibidir.

Yurttaşlarımız herhangi bir iş için yaratılmışlarsa, yalnız o işi yapmalıdırlar. Böylece birçok işe bölünmeden, bir tek bütün kalabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı